Bunu Biliyor Muydun?

Random Text Plus Image

Windows Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin İpuçları


 • 1 - Temizlik:

  Haftada bir temp dosyalarınızı temizlemek bilgisayarınızı gereksiz dosyalardan kurtaracaktır. Temp dosyalarınıza nasıl ulaşabilirsiniz?

  Windows tuşu + R ile çalıştır’ı açın. > %temp% ve temp ve recent yazıp açılan dosya içindeki belgeleri silin.

  Not: Dosyayı kapatıp tekrar deneyin dediği belgeleri bırakın. Zaten çok fazla kalmayacaktır ve çok yer kaplamayacaktır.

  2 - Masaüstü Düzeni:

  Masaüstü düzeni bilgisayar açılırken veya ALT+Tab işleminde etki etmektedir. Masaüstünde ne kadar az simge ve dosya var ise bilgisayar o kadar daha hızlı açılır.

  Bunun yanında oyun veya uygulama açıkken ALT+Tab yapma hızı masaüstü simge sayısı ile orantılıdır.

  3 - Disk Birleştirme:

  Görev çubuğunuzdaki search bölümüne “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir” yazıp ilk çıkana tıklayın. Toparlamak istediğiniz diskinizi seçip “En İyi Duruma Getir” e basın.

  4 - Tarayıcı Geçmişi:

  Kullandığınız tarayıcının geçmişi temizlemek bilgisayar için olukça önemlidir. Oluşturulan çerezler ve geçmiş kayıtları biriktikçe tarayıcınız kasmaya başlar. Tarayıcınızı en hızlı şekilde kullanabilmek adına bunları tarayıcı ayarlarından silebilirsiniz.

  5 - Virüs Programları Fazlalığı:

  Bilgisayarınızda bir adet virüs programı bulunması yeterlidir. Eğer birden fazla virüs programı kullanırsınız hepsi bilgisayarınızı taramaya çalışır ve performans düşmesi görülür.

  6 - Animasyonlar:

  Animasyonları kapatarak bilgisayarımızı hem daha sade hale hem de daha hızlı bir hale getirebiliriz. Animasyonları kapatmak için;

  Görev çubuğundaki search bölümüne performans yazın, ardından sonuç listesinden ayarları seçip Windows’un görünümünü ve performansını ayarla’yı seçin. Görsel Efektler sekmesinde, En iyi performans için ayarla > Uygula’yı seçin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  7 - msconfig Ayarları:

  MsConfig sekmesinde bilgisayarınızın arka planında sürekli çalışan hizmetleri bulabilirsiniz. MSConfig ayarları bilgisayar için önemlidir. MsConfig ayarlarına nasıl ulaşırım?

  Windows tuşu + r ile Çalıştır’ı açıp msconfig yazın ve enter’e tıklayın. Açılan sekmeden Hizmetler’e basıp ulaşabilirsiniz.

  Öneri: Google Chrome kullanıyorsanız kapatmanızı öneririm. Arka planda sürekli yaptığı güncellemeler ile bilgisayarınızı yavaşlatacaktır.

  8 - Dosya Düzeni:

  Dağınık dosya saklamak bilgisayarın veri okuma hızını yavaşlatmaktadır. Bu yüzden dosyalarınızı düzenli bir şekilde tutmalısınız.

  9 - Başlangıç Uygulamaları:

  Başlangıç uygulamaları bilgisayar açılması ve işleyişi için önemlidir. Kapatılması durumunda sistem daha hızlı başlar ve daha performanslı çalışır.

  Başlangıç uygulamalarınıza ulaşabilmek için: Görev Çubuğunuzdaki search bölümüne Başlangıç uygulamaları yazın. Çıkan seçeneğe tıklayın. Oradan size uygun olan başlangıç uygulamalarını dilediğiniz gibi kapatıp açabilirsiniz. Bunları yaparken bilgisayarınızın kendi uygulamalarını kapatmamaya dikkat edin.

  10 - Game Bar Kapatma:

  Sonradan Windows 10'a gelen bu özellik oyun sırasında otomatik ekran kaydı almanıza ve xbox arkadaşlarınız ile iletişime geçme gibi işlere yaramaktadır. Oyun performansınızı düşüreceği için search bölümüne XBOX GAME BAR yazmanız ardından buradan üst kısımdaki paragrafın altındaki Kapalı/Açık bölümünden XBOX GAME BAR’ı kapatıp açabilirsiniz.

Diğer bence bizce kesinlikle bakmanız gereken konularımız: