Kali Linux'de DNS Nasıl Değiştirilir?


 • kalii.JPG

  Kali Linux'de DNS Değiştirmek

  VPNler çalışmıyorsa DNS değiştirmek işinize yaraya bilir işte yapmanız gerekenler:

  Terminali Açıyoruz

  Arkadaşlar ben 2020.3 sürümünü kullanıyorum. 2020 sürümlerinde mantık aynı, önceki sürümlerde olay farklı. Eski sürümlerde/etc/ diye bir dizin var. ( yenilerde de var tabi :D ) Bunun içinde ağ ile ilgili dosyalar var. Onun içinde nano ile bir text belgesini açacağız.

  Kod:
  nano /etc/dhcp/dhclient.conf

  Komutunu yaptıktan sonra dostlar karşımıza bu dhclient dosyasını açacak. Ok tuşları ile aşağı ineceksiniz. Orada prepend domain-name-servers diye bir şey var alt kısımlarda biraz. Onun başındaki kare kısmını sileceksiniz ve beyaza dönecek.

  NOT: Eğer üste çıkarsa alta tekrar atın enter ile.

  servers: olan yere bir DNS sunucusu yazarak DNS değiştirebilirsiniz. 8.8.8.8 olabilir bu google'ın DNS sunucusu aslında. İstediğiniz DNS adresini buraya yazabilirsiniz.

  Tavsiyemiz Cloudflare DNS:. 1.1.1.1 ; 1.0.0.1 olması gerek yanlış değilsem adresleri. 1.1.1.1 kesin doğru ondan eminim bunu kullanmanızı tavsiye ederim daha anonimdir derler.

  İstediğiniz adresi yazdıktan sonra CTRL+O yapıp kaydedin sonra CTRL+X yapıp çıkış yapınca DNS adresiniz değişmiş oluyor.

  Eski Sürüm Kullanıyorsanız Aşağıdaki Yolu Deneyin:

  2020 itibari ile bu işe yaramayabilir. Değişip değişmediğini anlamak için;

  Kod:
  cat /etc/resolv.conf

  yaptığımızda o anda kullanılan DNS sunucusunu göstermesi lazım. Eğer girdiğiniz adres görünmüyorsa olmamıştır demektir. Şimdi ise yeni sürümler için işleme geçeceğiz. Yine terminalden;

  Kod:
  nano /etc/resolv.conf

  Yapıyoruz dostlar.

  Dostlarım buradan çıkan nameserver'a istediğiniz DNS adresini yazacaksınız aslında.

  Not

  PC yi kapatıp açtığınızda eskisine döner.

Daha Nelerimiz Varmış Bir Bak Bizce