Bilgisayarı Uyku Moduna Almak mı, Kapatmak mı Yoksa Hazırda Bekletmek mi Daha Doğru?


 • Güç seçenekleri nelerdir?

  Hangi güç seçeneğinin bilgisayarınız için daha doğru bir tercih olduğunu görmeden önce, hangi seçeneğin hangi işlemleri ve programları sonlandırıyor olduğunu bilmek gerekiyor. Böylece sizin için en doğru güç seçeneğini tercih ederek bilgisayar kullanımınızı daha verimli bir hale getirebilirsiniz.

  Bilgisayarı kapatmak

  Bilgisayarı kapatmak en sık kullanılan güç seçeneklerinden bir tanesidir. Bilgisayarı kapatmayı seçtiğiniz an yapılan tüm işlemler durur, çalışan programlar sonlandırılır, donanımlar ve işletim sistemi tamamen kapanır. Kapanan bilgisayarın herhangi bir güç kullanımı söz konusu değildir.

  Kapatma seçeneğinin elbette en can sıkıcı tarafı bilgisayarı yeniden açmaktır. Tamamen kapanan bilgisayar açılırken yeniden önyükleme sürecine girer, donanımlar yeniden başlar ve başlangıç programları yeniden yüklenir. Bu süreç, birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar uzayan bir süreç olabilir.

  Uyku modu

  Uyku modu da bilgisayarı kapatmak kadar sık kullanılan bir güç seçeneğidir ancak bilgisayar üzerindeki etkisi oldukça farklıdır. Uyku moduna alınan bilgisayar, uyku moduna alınmadan önceki halini tam anlamıyla korumaya devam eder ve çok daha az enerji harcayarak yeniden kullanılmayı bekler.

  Uyku modu sırasında son veriler bellekte tutulur ancak diğer tüm bölümler kapatılır. Bir insanın uyurken yaşadığına benzer bir durum. Uyku moduna alınmış bir bilgisayar uzun süreçlerden geçmeden direkt olarak açılır ve uyku modu öncesi nerede kaldıysanız oradan bilgisayarınızı kullanmaya devam edersiniz. Bilgisayarın güç kaybetme durumunda bellek kaydı ortadan kalkabilir.

  Not: İndirme işlemi yapıyorsanız uyku modunda indirme devam etmez.

  Hazırda bekletmek

  Hazırda beklet seçeneği, Windows 10 güncellemesi sonrası güç seçenekleri arasında bile bazen görülmeyebiliyor ancak en az diğer seçenekler kadar etkili bir güç seçeneğidir. Hazırda bekletilen bilgisayar, son durumu sabit sürücü üzerine ek bir dosya açarak yedekler ve kendini tamamen kapatır. Bilgisayar güç kaybetse bile veriler saklanır.

  Hazırda bekletilen bilgisayar açıldığı zaman bu dosya alınır ve belleğe tekrar yüklenir. Hazırda bekletilen bilgisayar, uyku moduna göre çok daha az enerji harcar, neredeyse kapanmış gibi olur. Fakat yeniden açılması da uyku moduna göre çok daha uzun sürer. Hazırda bekletmek ile bilgisayarı kapatmak arasında yalnızca verileri yedekleme gibi ince bir fark bulunuyor.

  Hibrit

  Hibrit yani karma güç seçeneği; tamamen masaüstü bilgisayarlar için özel olarak hazırlanmış, dizüstü bilgisayarlarda görülmeyen, görülse bile devre dışı bırakılması tavsiye edilen bir güç seçeneğidir. Temel olarak, hazırda bekletmek ve uyku modunun birlikte kullanılmasına benzer bir işlevi vardır.

  Hibrit moduna alınan bilgisayar hem verileri sabit diskte bir dosya ile yedekler hem de belleği açık durumda tutar. Masaüstü bilgisayarlarda pil tüketimi gibi bir sorun olmadığı için böyle bir mod oldukça işlevseldir. Tıpkı uyku modu gibi hibrit modundaki bir bilgisayar da kolayca açılır ve hazırda bekletme modundaki gibi bilgisayar güç kaybetse bile veriler saklanır.