Bunu Biliyor Muydun?

Random Text Plus Image

FPS Drop Çözümü

• Oyun sırasında fps’iniz 60 lardan 20 lere direk düşüyorsa buna fps drop denir peki fps drop neden olur? Basitçe söylemek gerekirse işlemci,ekran kartı,ram,harddisk bunlardan birinin kullanımı anlık %100 ulaştımı fps drop yersiniz.

Fps Drop Çeşitlerine göre çözümler:

1.Oyunda herhangi bir görsel artış olmadan fps düşüşü yaşarsanız. Bunun sebebi %80 ihtimalle harddiskten kaynaklı, harddiskin performansını herhangi bir şekilde arttıramazsanız ama performansını koruyabilirsiniz bunun için:

• Yerel Disk C Sağ tıklayıp–>özellikler–>diski temizle ve sistem dosyalarını temizle deyin. Silinmesini istemediğiniz şeyler varsa onlara tik koymadan diğerlerini silin. Hepsine tik koyup silsenizde pc herhangi bir zarar vermez. Herhangi bir dosya kaybı yaşamazsınız.

• Harddiskin anlık Kullanımı arttıran uygulamalar arasında en ön sırada gelen programlar anti-virüslerdir. Anlık koruma sağlayan anti-virüsler harddisk kullanımını ciddi oranda yükseltir görev yöneticisinden takip edin eğer antivirüsünüz harddiski fazla meşgul ediyorsa durdurup öyle deneyin.

• Oyunlarda Otomatik Kayıt özelliğini kapatın böylece kayıt sırasında fps drop yemezsiniz.

• ve en büyük çözüm kendinize bir ssd almak 🙂

2.Görsel Şölen olduğunda fps düşüyorsa bunun sebebi büyük ihtimalle ekran kartındandır. Ekran kartı gücünü en kolay şu yöntemle arttırabilirsiniz:
    MSI Afterburner yada ASUS Gpu Tweak II (kullanımı daha basit) gibi programları kullanabilirsiniz. Ben kendim asus gpu tweak II kullanıyorum kullanımı daha kolay ve basit. Merak ettiğiniz ayarları sorabilirsiniz.**

3.İşlemci ve ramdan kaynaklı fps düşüşlerini anlamak için oyun açıkken görev yöneticisine bakmak lazım, eğer cpu ve ram kullanımı %90 nın üstündeyse sebebi bunlar, ram için herhangi bir çözüm yok ama işlemci modelinizi öğrenip örn: intel i5 5xxx oc diye aratırsanız işlemciye oc yapabilirsiniz. Büyük bir Fps arttışı sağlayabilirsiniz. Bios’u güncelleyerekte işlemcinin performansını arttırabilirsiniz.

Log in to reply