• 1-Marslı (İMDB Puan: 8.0)

  marslı-min.png
  Yapım Yılı: 2015

  Matt Damon’ın hayat verdiği Mark Watney karakteri bir astronottur ve Mars keşfinde şiddetli bir fırtına yüzünden kaybolur. Kendisini bulamayan arkadaşları öldüğünü düşünerek Dünya’ya döner fakat Mark ölmemiştir ve elindeki kısıtlı imkanlarla Mars’ta hayatını sürdürerek Dünya’ya bir mesaj yollamaya çalışır.
  Hikayesiyle insanları büyüleyen ve heyecana sürükleyen Marslı filmi 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. Uzay filmi sevenler için hip şüphesiz tercih edilmesi gereken bir filmdir.

  2-Yerçekimi (İMDB: 7.7)

  yer çekimi-min.png
  Yapım Yılı: 2013

  Oscar ödül’lü bir filmden, başka bir Oscar ödüllü film olan Yerçekimi’ne geçelim. Usta yönetmen Alfonso Cuaron tarafından çekilen film uzayda araştırma yaparken bir kaza sonucu mekikleri parçalanan ve uzay boşluğunda savrulan iki bilim insanını konu ediyor. Bu iki bilim insanı sınırlı oksijenle uzayda sürüklenirken Dünya’daki arkadaşları tarafından kurtarılabilecek mi heyecanlı takip ediyoruz. 2013 senesinde en iyi film Oscar ödülü alan Alfonso Cuaron’un zekasını bir kez daha fark ettiğimiz filmdir.

  3-Ad Astra (6.6)

  ad astra-min.png
  Yapım Yılı: 2019

  Başrolünde Brad Pitt’in yer aldığı Ad Astra, Roy McBride isimli deneyimli bir astronotun, büyük bir krizi önlemek için uzaya gitmesini konu alıyor. 20 yıl önce babasını aynı nedenle kaybeden Roy, uzaya olan yolculuğunda kendi geçmişiyle de yüzleşmek zorunda kalıyor. Yönetmenliğini James Gray’in yaptığı Ad Astra, 2019’un en iddialı yapımlarından biri oldu.

  4-Galaksi’nin Koruyucuları (8.0)

  galaxsi guard-min.png
  Yapım Yılı: 2014

  Guardians of the Galaxy, özgün mizahı ile Marvel Sinematik Evreni’nin en beğenilen filmlerinden biri oldu. Film, uzayda yalnız başına çalışan bir grup düzenbazın, Galaksi’yi kurtarmak için bir araya gelmesini konu alıyor. Chris Pratt tarafından canlandırılan Peter Quill, ekibin liderliğini üstleniyor. Ekibin geri kalanını, özel yeteneklere sahip olan Gamora, Roket Rakun, Groot ve Drax oluşturuyor. James Gun tarafından çekilen filmin, gişedeki başarısından sonra devam filmi çekildi. Gun, şu sıralar serinin üçüncü filminin hazırlığında.

  5-First Man (7.3)

  first man-min.png
  Yapım Yılı: 2018

  First Man, insanlık tarihinin en önemli olaylarından biri olan Ay’a ayak basılma olayını konu alıyor. Oscar adaylığı bulunan yönetmen Damien Chazelle’in çektiği filmde, ilk adımı ile adını tarihi yazdıran astronot Neil Armstrong’u Ryan Gosling canlandırıyor. First Man, Soğuk Savaş döneminin en gerilimli olaylarını başarılı bir şekilde ekrana taşıyor.

  6-Life (6.6)

  life-min.png
  Yapım Yılı: 2017

  Uzayı keşfetmek için görevlendirilen 6 bilim insanı, Mars’ta hayatın olduğuna dair bulgulara ulaşır. Bu heyecan verici keşif, Mars’taki hayatın yeteneklerini keşfettikçe tehlikeli bir hal almaya başlar. Bu yaşam formu, insandan çok daha zeki ve tehlikelidir. Oyuncu kadrosunda Jake Gyllenhaal, Ryan Reynolds ve Rebecca Ferguson’ın yer aldığı filmde Daniel Espinoza imzası bulunmaktadır.

  7-Wall-E (8.4)

  wall-e-min.png
  Yapım Yılı: 2008

  Uzak bir gelecekte, insanoğlu kirlenen Dünya’yı terk eder ve başka bir gezegene yerleşir. Geride kalan bir temizleme robotu, tek başına çöplük haline gelen Dünya’da hayatta kalmaya çalışır. Bu sırada rastladığı bir başka robot, Wall-E’e umut ışığı olur. Yalnız bir robotun hüzünlü ve sıra dışı hikayesi Wall-E’e Oscar adaylığını getirmiştir.

  8-Prometheus (7.0)

  promethued-min.png
  Yapım Yılı: 2012

  Bilim kurgu sinemasının ünlü yönetmeni Ridley Scott, Prometheus’da hayatın başlangıcını araştırmak için görevlendirilmiş bir grup bilim insanını konu alır. Araştırmaları için uzaya gönderilen ekip, burada hiç beklemedikleri bir tehlike ile karşılaşır. Sevilen bilimkurgu filminin kadrosunda Michael Faabender, Naomi Rapace ve Charlize Theron yer alır.

  9-Valerian and the City of a Thousand Planets (6.5)

  valerian-min.png
  Yapım Yılı: 2017

  Film, Valerian ve Laureline isimli iki uzay ajanının Alpha adlı yaşam alanındaki görevini konu alır. 28. yüzyılda geçen filmde ikili, Alpha’yı karanlık güçlerden korumak için büyük bir tehlikenin içine atılır. Son dönemin öne çıkan ismi Cara Delevigne’ne, Clive Owen, Ethan Hawk ve Herbie Hancock gini ünlü isimler eşlik etmektedir. Yönetmen koltuğunda, başarılı aksiyon filmlerinin yönetmeni Luc Besson oturur.

  10-High Life (5.9)

  high life-min.png
  Yapım Yılı: 2018

  Uzay temalı sanat filmi High Life, bir grup suçlunun kobay olduğu uzayda geçen bir deneyi konu alıyor. Oldukça tehlikeli olan bu deneyde suçlular, üremeyle ilgili soru işaretlerine cevap bulmak için kullanılır. Deney gemisinin uzayda kozmik ışınlara takılması ile gemi içinde bir hayatta kalma mücadelesi başlar. Başrolde, bağımsız filmlerdeki başarılı ile adından söz ettiren Robert Pattinson yer alır.

  11-Interstellar (8.6)

  interstellar-min.png
  Yapım Yılı: 2014

  Yakın geleceği anlatan Cristopher Nolan filminde yeryüzünde yaşam, artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikeye girmiştir. Daha önce NASA’yla çalışan teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Dr. Cooper, büyük mısır tarlalarında çiftçilik yaparak hayatını sürdürmektedir. İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Tam o sırada yeni keşfedilmiş bir gargantua isimli solucan değili, tüm insanlık adına umut olur. Burayı kullanarak uzayda daha önce keşfedilmemiş yerlere ayak basmak ve insanlık için yepyeni bir yaşam alanı bulmak bir grup astronota kalmıştır. Bu astronotlar, geçen 1 saatin dünyadaki 7 yıla bedel olduğu ortamda hem hızlı ve cesur olmak zorunda kalacaklardır. İngiliz dahi yönetmen Nolan’ın yaklaşık 10 yıl düşünülmüş ve kardeşiyle beraber yaptığı bu film müzikleriyle de insanları adeta büyülemekte ve solucan deliğine çağırmaktadır.

  12-Alien (8.5)

  alien-min.png
  Yapım Yılı: 1979

  Usta yönetmen Ridley Scott tarafından 1979 senesinde yapılmış olan film dönemi için büyük sükse yaratmıştır. Teknolojinin yeni yeni geliştiği yıllarda yapılan böyle bir film dönemi için sinemaya inanılması güç bir yol kat ettirmiştir. Alien, daha önce hiç gidilmeyen ve kimsenin bilmediği bir gezegeni keşfe çıkan mürettebatı konu alıyor. Filmde tarihteki en bilinen ve en meşhur uzay gemisi olan Nostromo kendisinden beklenen görevi yapmış bir şekilde dünyaya dönerken başka bir gezegenden bir çağrı alır. Bu çağrıyı takip ederek gezegene ayak basan mürettebat daha önce yaşamadığı tecrübeler yaşayacak, bizleri de ekran başında heyecana sürükleyecektir.

  Ridley Scott’ın Alien filmi daha sonra başka yönetmenler tarafından devam ettirilse de sinema tarihine adını büyük harflerle kazıyan film olma özelliğini hiç şüphesiz 1979 senesinde Scott tarafından çekilen filmle hak etmiştir.

  13-2001: Bir Uzay Macerası (8.3)

  2001-min.png
  Yapım Yılı: 1968

  Sinema tarihinin herkes tarafından en büyük yönetmeni olarak görülen, mükemmeliyetçiliğiyle herkesin takdir ettiği, bazı sahnelerin kusursuz olmasını istediğinden ötürü 100 kere tekrar ettirmiş, yarısına geldiği filmi içine sinmediği için komple yakıp yeniden çekmeye başlamış bir adamdan bahsedeceğiz. Stanley Kubrick.
  Bir grup primatın yemek için tartışırken yanlarında aniden beliren bir taşı fark etmesiyle başlayan film, aradan geçen 4 milyon yıldan sonra bilim insanlarının o taşı fark etmesiyle devam eder. Daha sonra Discovery isimli uzay gemisi Jüpiter’e doğru yola çıkar. Ve bu uzay gemisinde dünyanın en akıllı ve en gelişmiş yapay zekası vardır. Hiç şüphesiz bu yapay zekanın da kendine ait planları vardır.

  İzledikten sonra konusu birçok insanın aklında farklı kalmış ve herkes tarafından farklı yorumlanmış olan 2001: Bir Uzay Macerası’nı açarak keyifle izleyip, Kubrick sinemasının mükemmelliyetçiliğini fark edebilirsiniz.

  14-Solaris (8.1)

  olar-min.png
  Yapım Yılı: 1971

  Yine Dünya tarihinin gördüğü en büyük yönetmenlerden biri olan Andrey Tarkovsky tarafından yapılan bu film, sinema tarihine ilgisi olanlar için harika bir seçenektir. Filme ismini veren Solaris gezegenin adıdır. Bu gezegenin diğer gezegenlerden bir farkı, bilince sahip olmasıdır. Solaris’e gelen insanların bilinçaltına girer ve insanların bilinçlerine müdahale eder.
  Şüphesiz ki çıktığı dönem Tarkovsky tarafından Kubrick’e bir yanıt olarak gönderildiği söylenen film hakkında kesin olarak böyle bir bulgu yoktur. Fakat Tarkovsky bu filmi bir romandan uyarlamıştır kesin olan şey budur.

  15-Solaris (6.2)

  olari2-min.png
  Yapım Yılı: 2002

  Listemizde yine Solaris var fakat bu kez Tarkovsky’nin Solaris’i değil. 2002 senesinde yapılan bu film Stanislaw Lem’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Yine aynı şekilde filme ismini veren Solaris gezegenin adıdır. Bu gezegenin diğer gezegenlerden bir farkı vardır ama. Bilince sahiptir. Solaris’e gelen insanların bilinçaltına girer ve insanların bilinçlerine müdahale eder. Tarkovsky’nin filmini sevdiyseniz buna da bayılacaksınız.

  16-Contact (7.4)

  contact-min.png
  Yapım Yılı: 1997

  Eleanor Arroway, küçüklüğünden beri uzaya merak duyan ünlü bir gökbilimcidir. Bu tutkusunun peşinden giden Eleanor, düzenli olarak radyo sinyallerini dinleyerek uzaydan gelen bir haber aramaktadır. Umudunu hiçbir zaman kaybetmeyen Eleanor, bir gün beklediği mesajı alır. Çok ses getiren film, Carl Sagan’ın aynı adlı kitabından, Robert Zemeckis tarafından uyarlanmıştır.

  17-Apollo 13 (7.6)

  apollo 13-min.png
  Yapım Yılı: 1995

  Aya gitmek için hazırlanan Apollo 13 ekibi henüz aya varmadan bir kazayla sarsılır ve Aya gitmek bir yana dursun Dünyaya bile dönememişlerdir. Artık uzayda yapayalnız bir şekilde kurtarılmayı bekleyen Apollo 13 ekibi için NASA elinden gelen her şeyi yapacaktır ama bu onları kurtarmaya yetecek midir?

  Amerika tarihinde yaşanmış gerçek bir olaydan uyarlanan filmi bir akşam mısırınızı patlatıp keyifle izleyerek zaman geçirebilirsiniz.

  18-AY (7.9)

  ay-min.png

  Sıra, yakın tarihte çekilen ve teknolojiyi doruklarına kadar kullanarak insanı içine sürükleyen Ay filminde. Astronot Sam Bell, yeni bir uzay şirketiyle anlaştıktan sonra keşif görevi olarak Ay’a gönderilir. Dünya’dan uzaklaşan ve Ay yörüngesine yaklaşan Sam’in yalnızlığına hep beraber tanıklık ederiz. Bir de üzerine uydu bağlantısının kesilmesi ve Dünya’yla bağının kopmasıyla biz de Sam’in yalnızlığına ortak oluruz. Başından sonuna kadar kendisini izleten bu film şüphesiz ki sinema tarihindeki uzay filmleri arasında yerini almıştır.

Daha Nelerimiz Varmış Bir Bak Bizce