Bunu Biliyor Muydun?

Random Text Plus Image

 • 1-Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (IMDB: 8.8)

  lord-of-the-rings.png
  Yapım Yılı: 2001
  The Fellowship of the Ring, aynı adlı kitaptan uyarlanan serinin ilk filmidir. Sinema tarihinin en büyük yapımlarımdan biri olan film, Peter Jackson tarafından yönetildi. Filmin ana kahramanı Frodo, kendisine emanet edilen lanetli yüzüğü yok etmek için Mordor’a doğru yolculuğa çıkıyor Orta Dünya’da kan dökülmesini engellemek için mücadele eden Frodo, yolculuk sırasında pek çok engelle karşılaşıyor. Filmde Frodo karakterini, genç aktör Elijah Wood canlandırıyor.

  2-Into the Wild (IMDB: 8.1)

  into-the-wild-1.png
  Sean Penn’in ödüllü macera filmi Into the Wild, konforlu hayatını geride bırakıp Dünya’yı keşfetmek üzere uzun bir yolculuğa çıkan Christopher’ı konu alır. Alaska’ya kadar uzanan bu serüvende Christopher pek çok şey keşfeder. Filmin kahramanı Christopher’ı Emile Hirsch canlandırmaktadır.

  3-The Avengers (IMDB: 8.0)

  the-avengers.png
  Yapım Yılı: 2012
  Nick Fury tarafından Dünya’yı korumak üzere bir araya getirilmiş süper kahramanlar takımı Avengers, Loki öncülüğündeki uzaylı ekibiyle savaşır. Avengers ekibini Robert Downey Jr, Chris Evans, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson ve Jeremy Renner canlandırmaktadır. Filmin yönetmen koltuğunda, birçok Marvel projesinde yer alan Joss Whedon oturur.

  4-Big Fish (IMDB: 8.0)

  big-fish.png
  Yapım Yılı: 2003
  Tim Burton’ın efsane filmlerinden Big Fish, hüzünlü bir aile macerası ortaya koyar. Ölmek üzere olan babasını ziyaret etmek için yola çıkan William Bloom, bu sırada babasının anlattığı ilginç hikayeleri biriktirmeye başlar. Bu hikayeler, yolculuk sırasında William’a yol göstermeye başlar. Filmin başrollerini Ewan McGregor, Albert Finney ve Jessica Lange paylaşmaktadır.

  5-Back to the Future (IMDB: 8.5)

  back-to-the-future.png
  Yapım Yılı: 1985
  Zaman temasını işleyen klasik filmlerden biri olan Back to the Future’da, bilim insanı Dr Brown, zamanda seyahat edebileceği bir araba tasarlar. Bu yeni aracı ilk deneyecek kişi de genç ve tecrübesiz Marty’dir. Marty, planlanan gibi geleceğe gitmek yerine 30 yıl geçmişe gider ve kendi kaderini alt üst eden hatalar verir. Marty’nin varlığını devam ettirebilmesi için bu hatayı düzeltmesi gerekir. Filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis oturmaktadır.

  6-Grand Budapest Hotel (IMDB: 8.1)

  grand-budapest-hotel.png
  Yapım Yılı: 2014
  Çekildiği yıl En İyi Film Oscar’ına aday gösterilen film, Wes Anderson tarafında çekildi. 1900’lerin başında işletilmekte olan Büyük Budapeşte Oteli’ne Zero Mustafa isimli bir çalışan gelir. Otelin kıdemli görevlisi Gustave, Mustafa ile yakın arkadaş olur. İkili, Gustave’in sevgilisi Madame D.’nin mirası yüzünden büyük bir karmaşanın içinde düşer. Filmin kadrosunda Bill Murray, Jude Law ve Edward Norton gibi yıldız isimler yer almaktadır.

  7-Interstaller (IMDB: 8.6)

  interstaller.png
  Yapım Yılı: 2014
  Christopher Nolan’ın büyük beğeni toplayan bilim kurgu filmi Interstaller, çocuklarını güvende tutmak için çiftliğe yerleşen eski bilim insanı Cooper’ın yolculuğunu anlatır. Dünya’yı kurtarmak için tehlikeli bir göreve çıkmak zorunda kalan Cooper, geride bıraktığı kızıyla beklenmedik bir kavuşma yaşar. Filmin başrollerini Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine ve Jessica Chastain gibi ünlü isimler paylaşmaktadır.

  8-Jurassic Park (8.1)

  jurassic-park-1.png
  Yapım Yılı: 1993
  Günümüzde devam filmleri çekilmeye devam edilen seri, ilk kez Steven Spielberg tarafından beyaz perdeye taşındı. Bilim insanı John Hammond, mucizevi bir şekilde ortaya çıkan dinazor fosillerinden dinazorlar yaratarak büyük bir adada hayvanat bahçesi kurar. Ancak yaratılan dinazorların Jurrasic Park sınırlarından çıkması insan hayatı tehlikeye girer.

  9-Gladiator (IMDB: 8.5)

  gladiator.png
  Yapım Yılı:
  2000
  Usta yönetmen Ridley Scott tarafından beyaz perdeye taşınan film, Roma tahtı için yaşanan mücadeleleri konu alır. İmprarator Marcus, oğlu Commodus yerine general Maximus’a iltimas gösterince Commodus, Maximus ve ailesini öldürmeye karar verir. İşlerin kızışmasıyla birlikte Maximus, ailesinin intikamını almak üzere areneya çıkar ve Gladyatör sıfatına sahip olur. Hız kesmeyen macerada Russel Crowe ve Joaquin Phoenix başrolleri üstlenir.

  10-Black Panther (IMDB: 7.3)

  black-panther.png
  Yapım Yılı: 2018
  Marvel çizgi romanlarından uyarlanan Black Panther, Nolan’ın beyaz perdeye taşıdığı Dark Knight’tan sonra Oscar’a aday gösterilen ikinci çizgi roman filmi oldu. İzleyenleri Wakanda’nın özgün topraklarında yolculuğa çıkaran film, kral T’Challa’nın mücadelesini konu alıyor. İlk kez Captain America: Civil War filminde gördüğümüz karaktereChadwick Boseman hayat veriyor.

Diğer bence bizce kesinlikle bakmanız gereken konularımız: