İnterneti Hızlandırma Yolları


 • İnternetiniz ani yavaşlıyorsa yada sürekli çok yavaşsa aşağıdaki çözümler tam size göre.

  1-Modeme bağlı bütün cihazlarda senkronizeyi kapatın.

  Google Fotoğraflar, Onedrive, cihazın senkronize ayarı kısaca karşıya yedekleme yapan tüm uygulamaları kapatın yada wifi'yi o cihazlarda kapatın. Zaten ayarlarını değiştirmemişseniz, wifi kapattıkdan sonra mobil veri de yedekleme yapmazlar.

  2-Bilgisayarınız Windows 10 ise;

  • 1. Adım senkronizeyi kapatın
   Windows 10 bir çok şeyi buluta yedekler tabi bu yedeklemeleri yapınca upload ile yaptığı için internette yavaşlama olur ve internet hızınız o an %80 yavaşlar bunu kapatmak için şu yolları takip edin: Ayarlar–>Hesaplar–>Sol Menüden Ayarlarınızı Eşitleyine tıklayın ve eşitleme ayarlarını açıktan kapalı yapın.

  • 2.Adım Arka Planda Çalışan Gereksiz Uygulamaları Kapatın

  winping2.jpg

  Windows 10 yüklediğiniz uygulamalar gerek bildirim olsun gerekse anlık güncelleme yoluyla her an internet yemeye hazır programlar bunları şu yolla kapatabilirsiniz: Ayarlardan arama kısmına Arka Planda Çalışan Uygulamalar Yazın ve ilk seçeneğe tıklayın gereksiz gördüğünüz uygulamaları kapatın.
  Özellikle MİCROSOFT STORE kapatarak arka planda güncelleme yaptığı anda internetin yavaşlamasını engelleyebilirsiniz.

  • 3.Adım Windows 10 Güvenlik Merkezinde Dosyaları Buluta Gönderme Kapatın:

  winping3.jpg

  Bu işlem Windows şüpheli gördüğü programları kendi merkezine göndererek programı geliştirmeyi amaçlar ama bizim ülkede upload hızı düşük olduğu için pek yardımcı olamıcaz Microsofta en iyisi kapatmak Not: Anti-virüsü kapatmış olmuyorsunuz bunu kapatınca.

  Ayarlardan Windows Güvenliği Diye Aratın–> Virüs ve Tehdit Korumasına Tıklayın–>Ayarları Yönet Tıklayın–>Bulut Tabanlı Koruma ve Örnek Gönderimi Kapatın.

  3-Chrome Arka Planda Çalışmasını Kapatma:

  winping4.jpg

  Chrome kapatsanız bile arka planda çalışmaya devam eder bu seçeneği kapatmak için şu yolu takip edin:

  Sağ Üstten Ayarlara Girin–> En Alttan Gelişmiş Seçenekler --> sistem --> google chrome kapatıldıktan sonra çalışmaya devam et seçeneğini kapatın. Hem ram ve cpu kullanımı da rahatlatmış olursunuz chrome kapalı olsa bile belli miktarda ram ve cpu harcıyor.

  4-Başlangıçtaki Canlı Kutukları Kapatın

  Anlık olarak güncellendiği için canlı kutucuklar internetinizden sömürüyor. Kapatmak bir nebzede olsa iyi gelir.

  winping5.jpg

  5-Onedrive yada diğer Bulut Depolamalarını Kapatın:

  onedrive.jpg

  Onedrive, Google Drive gibi bulut depolamaları upload yaptığı için internetinizi çok yavaşlatır bundan dolayı bu uygulamaları kapatın yada oyun oynadığınız sırada duraklatın.

  Kapatmak için: Sağ altta onedrive yada google drive logosuna sağ tıklayıp duraklat demeniz yeterli.

  6-Microsoft’a Gönderilen Tüm Bilgileri Kapatın

  winping6.jpg

  Ayarlar -> Gizlilik -> Yanda Bulunan Genel, Konuşma, Mürekkep, Tanılama, Etkinlik geçmişlerine tek tek tıklayarak Microsoft gönderim seçeneklerini kapatın.

Daha Nelerimiz Varmış Bir Bak Bizce